E-doręczenia pod kontrolą z Iuscase
Z dniem 03.07.2021 weszła w życie Ustawa z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw . W kontekście Iuscase, na szczególna uwagę zasługują zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.). A konkretnie nowy Art. 15zzs9, dodany w brzmieniu:
-
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach prowadzonych w sposób określony w art. 15zzs1, w pierwszym piśmie procesowym wnoszonym przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej podaje się adres poczty elektronicznej i numer telefonu przeznaczone do kontaktu z sądem. Niewykonanie tego obowiązku stanowi brak formalny pisma.
-
W okresie wskazanym w ust. 1, w braku możliwości wykorzystania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej pisma sądowe poprzez umieszczenie ich treści w systemie teleinformatycznym służącym udostępnianiu tych pism (portal informacyjny). Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu.
-
Datą doręczenia jest data zapoznania się przez odbiorcę z pismem umieszczonym w portalu informacyjnym. W przypadku braku zapoznania się pismo uznaje się za doręczone po upływie 14 dni od dnia umieszczenia pisma w portalu informacyjnym.
-
Doręczenie pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego wywołuje skutki procesowe określone w Kodeksie postępowania cywilnego właściwe dla doręczenia pisma sądowego.
-
Przewodniczący zarządza odstąpienie od doręczenia pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego, jeżeli doręczenie jest niemożliwe ze względu na charakter pisma.
Mając na uwadze powyższe, modyfikujemy sposób pobierania informacji z Portalu.
System, po zintegrowaniu sprawy z Portalu ze sprawą w Iuscase, będzie automatycznie pobierał jedynie nazwy pism udostępnionych w Portalu. Dzięki temu, Portal nie będzie traktował tych pism jako odczytane. Użytkownik Iuscase sam zdecyduje o pobraniu pisma poprzez naciśnięcie nowego, dedykowanego przycisku.
Przetestuj bezpłatnie Iuscase w Twojej kancelarii >>>
Zmiany w Systemie Iuscase:
Po zintegrowaniu Iuscase z Portalem Informacyjnym, wskazaniu sygnatury sprawy, w zakładce PI/Dokumenty pojawią się nowe kolumny oraz przyciski:
› Data pobrania z PI – data faktycznego pobrania dokumentu z PI do Iuscase (tożsama z datą odczytania pisma w PI).
› Kto pobrał? – imię i nazwisko osoby, która pobrała dokument (użytkownik zalogowany do Iuscase).
› Ikona – po naciśnięciu tego przycisku wyświetlony zostanie komunikat z ostrzeżeniem, po jego zatwierdzeniu dostępne staną się przyciski pobrania, podglądu i skopiowania dokumentu.
Widok zakładki Dokumenty:
Komunikat:
Wprowadzone przez nas zmiany mają na celu zminimalizowanie ryzyka przypadkowego pobrania dokumentu, a co za tym idzie, oznaczenia go w Portalu Informacyjnym jako odczytany.