Raport LegalTech 2021

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z najnowszym raportem z badania LegalTech 2021, analizującym trendy rozwojowe w obszarze wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej pracy kancelarii prawnych.

Badanie przeprowadzone zostało przez przez instytut Kantar Polska S.A. dla C.H.Beck Sp. z o.o. w kwietniu 2021 r. Jego wyniki udzielają odpowiedzi na pytania:

  • Jak wygląda rynek legal tech w Polsce i jakie są perspektywy jego rozwoju?
  • Czy rynek prawniczy będzie potrafił wykorzystać szanse i jednocześnie uniknąć zagrożeń jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja?
  • Jak faktycznie wygląda wykorzystywanie nowych technologii w kancelariach prawnych w Polsce w dobie covid i post-covid?
  • Jak zabezpieczyć kancelarię i skutecznie przeciwdziałać cyberzagrożeniom?

 

Raport Wydawnictwa C.H.Beck ‒ LegalTech 2021

Pobierz plik PDF→

 


Komentarz

Wojciech Bierwiczonek

Prezes Zarządu, Wydawnictwo C.H.Beck

Analizując wyniki przeprowadzonych wśród prawników badań, dotyczących LegalTech, trudno oprzeć się wrażeniu, że najistotniejszą potrzebą jest potrzeba edukacji. Bardzo dobrym przykładem polaryzacji wiedzy jest wyraźny rozdźwięk w odpowiedziach na pytanie o utrzymywanie danych w chmurze (33% wskazań wśród jednoosobowych kancelarii vs. 56% wśród tych zatrudniających co najmniej 4 prawników). Obywatele i przedsiębiorcy powierzając dane prawnikom czynią to w oparciu o zaufanie do zawodu. Na jego nadszarpnięcie znacznie bardziej wpływają nagłaśniane wycieki danych, np. w wyniku cyberataków, niż to czy prawnik preferuje podpis elektroniczny, czy profil zaufany. Dlatego największym obecnie wyzwaniem dla branży prawniczej wydaje się być ukucie i skuteczne zakomunikowanie minimalnego standardu w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pandemia otworzyła „informatyczne okienko”, wpłynęła na świadomość istnienia i wagi zagrożeń w całym społeczeństwie ‒ warto ten moment wykorzystać do przekazania usystematyzowanej i metodycznie podanej wiedzy. Dla prawników paszport informatyczny wydaje się być co najmniej tak samo istotny, jak ten covidowy.

 

Legalis w ofercie C.H.Beck dla nowych kancelarii. Sprawdź korzyści →

Długość okresu testowego dostosowana do potrzeb Twojej kancelarii

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).

W polu numeru NIP należy stosować wyłącznie cyfry (min. 10).

Wyślij
Okres testowy jest bezpłatny. Oferta kierowana jest do kancelarii prawnych, firm, instytucji i nie jest dostępna dla osób fizycznych.

Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.