title
  • Oferta
  • Wypróbuj
  • Baza wiedzy
  • Szkolenia
  • Pomoc
  • FAQ

Według badań dla ponad 40% prawników obszar Legal Tech to wciąż terra incognita. Ale z perspektywy kilku ostatnich lat przyspieszenie cyfryzacji jest widoczne.

Wojciech Bierwiczonek, Prezes Zarządu C.H.Beck

Raport LegalTech 2022

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z raportem z badania LegalTech 2022.

Czytaj więcej →

W niniejszym artykule omówiono planowaną nowelizację przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Uwaga została skupiona na najważniejszych, w ocenie autorów, zagadnieniach. Przede wszystkim poruszono kwestię planowanej implementacji postanowień dyrektywy 2018/1972, powszechnie znanej jako Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.

Artur Piechocki, Katarzyna Gorzkowska

Planowane zmiany w cyberbezpieczeństwie

W artykule omówiono planowaną nowelizację przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej →

Analizując wyniki przeprowadzonych wśród prawników badań, dotyczących LegalTech, trudno oprzeć się wrażeniu, że najistotniejszą potrzebą jest potrzeba edukacji. (...) Dla prawników paszport informatyczny wydaje się być co najmniej tak samo istotny, jak ten covidowy.

Wojciech Bierwiczonek, Prezes Zarządu C.H.Beck

Raport LegalTech 2021

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z najnowszym raportem z badania LegalTech 2021.

Czytaj więcej →

Biorąc pod uwagę różnorodność zagadnień, które należy wziąć pod uwagę projektując współczesne prawo, jego stałe przenikanie się z informatyką a także wskazanie, by skoncentrowane było na użytkowniku końcowym (tzw. user-centric design) oraz nadawało się do łatwego zaimplementowania w systemach informatycznych, czerpanie pełnymi garściami z metodyk zwinnych w celu usprawnienia legislacji jest w pełni uzasadnione.

Patryk Ciurak

Czy multidyscyplinarne zespoły to przyszłość legislacji?

Dowiedz się dlaczego czerpanie z metodyk zwinnych w celu usprawnienia legislacji jest w pełni uzasadnione.

Czytaj więcej →

Z punktu widzenia dostawców usług internetowych najważniejsze jest rozszerzenie stosowania przepisów o łączności elektronicznej na dostawców usług interpersonalnych, takich jak usługa poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych oraz czatów grupowych.

Xawery Konarski

Nowe obowiązki dostawców usług internetowych w prawie polskim i Unii Europejskiej

W niniejszym artykule analizie poddano nowe obowiązki dostawców usług internetowych.

Czytaj więcej →

Oprogramowanie tworzone komercyjnie jest obecnie produktem o dużej wartości i wysokich kosztach produkcji. Nie dziwi więc, że poszukiwane są metody skutecznego zabezpieczenia producentów przed działaniami konkurencji. Istnieje kilka metod ochrony prawnej programów komputerowych, przy czym ochrona poprzez prawo autorskie wydaje się być najłatwiejsza. Pojawia się jednak jedno „ale” – przesłanka oryginalności.

Patrycja Cierlak

Oprogramowanie i problem oceny jego oryginalności

Istnieje kilka metod ochrony prawnej programów komputerowych, przy czym ochrona poprzez prawo autorskie wydaje się być najłatwiejsza. Pojawia się jednak jedno „ale” – przesłanka oryginalności.

Czytaj więcej →

„(...) praca zdalna zyskała sobie stałe obywatelstwo na rynku pracy. Wpisanie jej więc na stałe zarówno do ładu korporacyjnego przedsiębiorstwa, regulacji związanych z zarządzaniem pracownikami oraz do procesów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania danych wydaje się być absolutną koniecznością, niezależnie od tego, czy jakiekolwiek przepisy doprecyzowujące zasady jej bezpiecznego świadczenia zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego, czy też nie.”

Michał Kibil, Ireneusz Piecuch

Cyberbezpieczeństwo a praca zdalna

W artykule autorzy skupiają się na zagadnieniu wpływu pracy zdalnej na zapewnienie cyberbezpieczeństwa organizacji oraz na regulacjach i wytycznych wskazujących przedsiębiorstwom rekomendowane kierunki zmian.

Czytaj więcej →

„Elementem granicznym pomiędzy słabą a silną SI, pozwalającym zakwalifikować dany system jako silną SI, są zdolności samopoznawcze systemu, a co za tym idzie – umiejętność samodzielnego uczenia się systemu i rozwijania bez ingerencji człowieka.”

dr Aleksandra Auleytner, dr Marcin Jan Stępień

Równość i inne aspekty prawne dostępu do systemów sztucznej inteligencji

Niniejszy artykuł ma na celu nakreślenie problemu dostępu do SI z punktu widzenia nauki prawa, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństwa wykluczenia osób z niepełnosprawnościami oraz kobiet.

Czytaj więcej →

„(...) Niezależnie od przepisów rozporządzenia 2016/679, zasady wykorzystywania technologii służących śledzeniu użytkowników Internetu (takich jak cookies) powinny zostać spójnie uregulowane na poziomie europejskim, jako że obecnie obowiązująca dyrektywa (...) o prywatności i łączności elektronicznej uległa daleko idącej dezaktualizacji."

dr hab. Jan Byrski, Henryk Hoser

Social media i technologie umożliwiające śledzenie użytkowników a współadministrowanie danymi osobowymi

W artykule przedstawiona została problematyka dotycząca współadministrowania danymi osobowymi w ramach działalności prowadzonej w Internecie. Główny nacisk położony został na operacje przetwarzania danych osobowych, w których biorą udział różne podmioty.

Czytaj więcej →
Najnowsze artykuły
  • Aktualizacja Iuscase – usprawnienia
  • Aktualizacja Iuscase – nowa wersja kalendarza
  • Zapowiedź ważnych zmian w kalendarzu Iuscase
  • Raport LegalTech 2024
  • Aktualizacja – integracja z rejestrem REGON, noty księgowe
  • Nowa funkcjonalność w module Praca – Zlecający
Kategorie
  • Artykuły legal tech
  • Baza wiedzy
  • Portal informacyjny
© 2024 Iuscase
Wydawnictwo C.H.Beck Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734 Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy, Kapitał Spółki: 88 000 zł
Polityka prywatności, Ustawienia cookie